Lielām uzvarām nepieciešams katrs atbalsts!

31.08.2023

 

Ar Latvijas basketbola sporta skolu dominanci finālspēlēs noslēdzies trīsdesmit pirmais Alfrēda Kraukļa piemiņas basketbola turnīrs bērniem un jauniešiem. Latvijas komandas izcīnīja 10 no 14 kausiem. Divas trofejas ceļos uz Lietuvu, viena uz Somiju, savukārt vienu ieguva ceļojošā starptautiskā komanda. Viens no turnīra atbalstītājiem bija arī LaTS.

 

Spēcīgs negaiss ar intensīvu zibeņošanu piektdienas vakarā, liels karstums piektdien un sestdien, 36 ārzemju komandu līdzdalība – turnīrs izvērtās notikumiem bagāts. Kulminācija – septiņi meiteņu fināli Daugavas sporta namā un septiņi zēnu fināli Arēnā Rīga ar divām TV24 tiešraidēm.

Stāsta sacensību organizators Jānis Labucs: “Šogad Alfrēda Kraukļa piemiņas basketbola turnīrā otro gadu pēc kārtas tika uzstādīts komandu skaita rekords – 31. turnīrā piedalījās 164 komandas no 7 valstīm. Esmu priecīgs, ka turnīrā startēja 64 komandas no Rīgas un 59 komandas no citiem Latvijas reģioniem, kas dod pamatu saukt šo turnīru par valsts mēroga sporta pasākumu. Esmu pateicīgs, ka veikalu tīkls LaTS” jau otro gadu ir uzticams partneris organizatoriem un nozīmīga daļa no šiem basketbola svētkiem 3 dienu garumā. Visas turnīra organizatoru komandas vārdā saku milzīgu paldies veikalu tīklam LaTS” par vēlmi atbalstīt bērnu un jauniešu sportu Latvijā, palīdzot nodrošināt gan turnīra veiksmīgu organizēšanu, gan parupējoties par to, lai pilnīgi visi turnīra dalībnieki pirmajā sacensību dienā saņemtu gardus un veselīgus našķus, kas jauniešiem palīdzēja sagatavoties spraigajām spēlēm.”

“LaTS, kā jau Latvijas uzņēmēju veidots tirdzniecības tīkls, vienmēr atbalstījis ne tikai vietējos tirgotājus un ražotājus, bet arī mūsu valsts nākotni - bērnus. Ar vietējo uzņēmēju un LaTS dibinātā Zīļuka fonda līdzdalību esam finansējuši bērnu rotaļu laukumus dažādās Latvijas pilsētās un ciemos. Atbalstu bērnu sportam uzskatām par nozīmīgu, tādēļ ar prieku atsaucāmies Alfrēda Kraukļa piemiņas turnīra organizatoriem un esam gandarīti, ka mūsu devums ir noderējis. Lai vēl vairāk skaistu uzvaru Latvijas basketbolam - gan šogad, gan nākotnē!” - tā LaTS valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis.

 

Par turnīru

 

Vasaras lielākajās jaunatnes sacensībās tika sadalīti 14x3 medaļu komplekti septiņās vecuma grupās: U11 (2013. gadā un vēlāk dzimušie), U12 (2012.), U13 (2011.), U14 (2010.), U15 (2009.), U16 (2008.) un U18 (2006-2007). Zēnu turnīrā startēja 116 vienības, meitenēm – 48 komandas.

Turnīrā piedalījās 128 Latvijas komandas no 33 sporta skolām. BJBS Rīga/Jugla” deleģēja 22 vienības, Alfrēda Kraukļa VEF skola pieteica 12 komandas, savukārt ga/Centrs” – deviņas vienības. Desmit Rīgas skolas pārstāvēja 63 komandas, Latvijas novadus – 65 komandas.

Latvijas zēni izcīnīja 15 no 21 medaļu komplekta, tai skaitā četras zelta, septiņas sudraba un četras bronzas godalgas. Finālos spēlēja komandas no 12 dažādām sporta skolām – divos finālos sacentās vienīgi Mārupes (U11, U12) un Alfrēda Kraukļa VEF skolas (U16, U18) komandas.

Prestižajā U18 vecumā grupā Valda Razumovska trenētie Salaspils sporta skolas juniori finālā atspēlēja 16 punktu starpību un galotnē nosargāja uzvaru pār Guntara Jonāna trenēto Alfrēda Kraukļa VEF skolas komandu – 68:65.

Raivo Otersona trenētie Daugavas sporta nama U16 puiši pagarinājumā apspēlēja Alfrēda Kraukļa VEF basketbola skolu ar 67:64 (64:64). Sudraba ieguvēji ceturtajā ceturtdaļā divas reizes atspēlējās, taču pēdējās 5,5 sekundēs neizmantoja iespēju izraut uzvaru pamatlaikā.

Latvijas meitenes izcīnīja 19 no 21 medaļu komplekta, tai skaitā sešas zelta, sešas sudraba un septiņas bronzas godalgas. Finālos spēlēja komandas no septiņām sporta skolām, tai skaitā “ga/Centrs” un RBJSS Rīdzene” nopelnīja pa divām zelta medaļām.

Vecākajā grupā Aināra Čukstes trenētās ga/Centrsmeitenes izšķirošo izrāvienu veica ceturtās ceturtdaļas otrajā pusē un pārspēja Līgas Jansones trenētās Juglas basketbolistes ar 61:52. Jugla izcēlās ar lielāko pārstāvniecību finālos, nopelnot piecas sudraba godalgas.

Edgara Markūna trenētās “RBJSS Rīdzene” meitenes svinēja panākumus U15 un U16 finālos. Kristija Joma, Annija Blumfelde, Patrīcija Auniņa, Ieva Markūne un Enija Šteinberga devās laukumā abās spēlēs, kļūstot par divkārtējām čempionēm.

Viena no Latvijas visu laiku labākā basketbolista Andra Biedriņa turnīra specbalvu saņēma Estere Petrus un Olivers Rams, kuri saņēma bezmaksas 10 treniņus Individuālās sagatavošanas basketbola skolā.

Uzvarētājus apbalvoja turnīra dibinātājs, treneris Jānis Rimbenieks, 1960. gada Romas Olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs un Alfrēda Kraukļa audzēknis Cezars Ozers, Alfrēda Kraukļa mazmeita Inga Jukāma un mazmazmeita Kristīne Jukāma, LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss, vīriešu valstsvienības spēlētājs Kaspars Bērziņš, sieviešu valstsvienības spēlētājas Digna Strautmane un Marta Miščenko, kā arī bijušās sieviešu izlases spēlētājas Aija Jurjāne un Aija Klakocka.

 

No turnīra vēstures

 

Alfrēds Krauklis – Latvijas basketbola leģenda, izcils vīriešu valstsvienības spēlētājs, treneris, pedagogs, paraugs jaunajiem basketbolistiem un treneriem. Sudraba medaļa ieguvējs 1939. gada Eiropas čempionātā Kauņā.

Pārstāvot VEF sporta klubu, Alfrēds Krauklis 1958. gadā kļuva par līdzautoru vīriešu basketbola komandas VEF dibināšanā. Trīs gadus vēlāk viņa vadībā tika dibināta VEF bērnu un jaunatnes sporta skola. Daudzi skolas audzēkņi papildināja VEF meistarkomandu. Alfrēdam Krauklim aizejot mūžībā, skola tika nosaukta viņa vārdā – Alfrēda Kraukļa VEF basketbola skola.

Pirmais Alfrēda Kraukļa piemiņas turnīs notika 1992. gada novembrī, piedaloties 46 puišu komandām no piecām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Ukrainas un Krievijas. Meiteņu komandas sacensībās piedalās no 2016. gada.