Versija drukāšanai

“LaTS tīklā esam gandrīz no pirmsākumiem – 2008. gada –, tikai par gadiņu mazāk nekā pašam LaTS. Toreiz man bija viens mazs veikaliņš, un atminos, ka vēl uztraucos, vai mani maz ņems tajā lielajā veikalu kompānijā,” atceras SIA Gudens un tagad jau trīs veikalu īpašnieks Jānis Gudēns. Sākums tiešām bijis pieticīgs vienīgais veikaliņš apgrozījis vien 4000 latu mēnesī.

“Ar laiku kļuvām lielāki, un tad, 2017. gadā, LaTS Kurzemes reģiona vadītāja Arņa Rozes uzrunāts un pierunāts, atvēru veikalu arī Saldū, Lielajā ielā 73. Savukārt trešo, jaunāko, veikalu atvērām Blīdenē gan pēc LaTS ieteikuma, gan vietējo iedzīvotāju lūguma. Atjaunojām veikalu tā agrākajā vietā, veicām nopietnu pārbūvi un remontu, lai viss būtu, kā nākas,” stāsta Jānis.

Lai arī  iešūpošanās bijusi lēna, tagad veikals savu uzmanību un tirgus daļu ir iekarojis, pircēji ir apmierināti, un apgrozījums aug katru mēnesi. Tagad stabili un veiksmīgi ir visi trīs Jāņa veikali. Kā Jānis nosmaida: “Katram dēlam pa vienam!”, jo tā sagadījies, ka ap trešā veikala atvēršanu ģimeni papildinājis arī  trešais dēls.

“Jā, mūsu veikali nav īpaši lieli. No Saldus uz leišmales pusi esošajā Draudzībā – kādi 70 kvadrātmetri, Saldus veikalā – ap 50, Blīdenes – 78 kvadrātmetri. Varētu teikt, ka esam īsti atbilstoši LaTS konceptam – nelieli piemājas veikali. Bet svarīgākais jau ir veikala vieta, un ar mūsējo veikalu vietu izvēli esmu ļoti apmierināts,” gandarījumu par padarīto neslēpj Jānis, piebilstot: Prieks arī par LaTS tīkla atbalstu – gan reklāmas, gan visādā citādā ziņā. Tā ir nozīmīga palīdzība, un tad arī pašiem prieks darboties!”

Lai arī pēc izmēra salīdzināmi, veikali tomēr ir atšķirīgi, un visvairāk to nosaka pircēju pieprasītais. Re, piemēram, Saldū kūkas tirgot man gandrīz nav jēgas – nevienam tās nevajag. Droši vien  Saldū to piedāvājums arī ir lielāks. Labi, ja vienu kūku mēnesī pārdošu! Savukārt Blīdenē – lūk, tur gan kūkas ēd kārtīgi! Īsts kūku ciems, kā mēs smejamies!” smaida Jānis. Bet tā te ir cilvēkiem iegājies, un tas ir prīmā! Reiz bija pat tāds gadījums – atnāk uz veikalu veči, nopērk aliņu, bet tad padomā, ka derētu vēl kaut kas klāt, un pa visiem sastiķē ne jau kam citam, bet kūkai! Nu, vai nav salda dzīve Blīdenē?!”

Nesen Jānim par veselu piedzīvojumu izvērtusies arī visnotaļ nopietna, LaTS tīkla organizēta sanāksme Rīgā, uz kuru bijis uzaicināts arī pavāršova La Dolce Vita vadītājs Roberto Meloni. Roberto LaTS veikalu pārstāvju vidū meklējis dalībnieku savam raidījumam. Kad izskanējis aicinājums pieteikties kādam drosmīgajam, pēkšņi acu skati pavērsušies Jāņa virzienā. Izrādās, pie vainas bijis klusi uz Jāņa pusi norādītais sievas pirksts. Ne jau gluži bez pamata, jo kam gan vēl labāk nekā sievai zināms, ka Jānis ir arī labs meistars ēdiena gatavošanā! Drošības labad vēl visu vairākkārt mājās izmēģinājis, Jānis devies godam pārstāvēt gan sevi, gan Saldus pusi un LaTS veikalus, studijā gatavojot dažas no savām iemīļotajām receptēm.

Bet, jautāts par savu recepti veiksmīgai veikalu vadīšanai, Jānis saka: “Pirmkārt, ir jābūt labiem palīgiem. Man tāds, vistuvākais, ir mana sieva, kas ļoti palīdz. Otrkārt, esam nolēmuši un pieturamies pie moto: Nevajag kvantitāti, vajag kvalitāti!” Visam, ko dari, ir jābūt izdarītam pēc iespējas labi. Nu, un vēl – ir jābūt pašam līdz ausīm iekšā visā, kas ar veikalu un tirgošanu saistīts, ir jāizprot šis process no A līdz Z un, ja nu kas, jāmāk gan pie kases nostāties, gan piegādes, ieņēmumus un pārdošanas procesus analizēt. Viss ir svarīgs, un savs veikals ir jāpārzina! Veikalnieks – tas jau ir dzīvesveids!”

Šībrīža situācija valstī nav vienkārša gandrīz nevienam, un arī Jāņa mājās tā nav. “Nevar jau būt vienkārši, kad mājās jāpaliek diviem skolniekiem un turpat blakus vēl kādam mazākam tieši nāk zobiņi,” pasmaida Jānis un saskata šodienā arī daudz pozitīvā: “Protams, jāsaglabā vēss prāts, jāmazgā rokas un pēc iespējas jāpaliek mājās, un, ja nu kādam trāpījis bacilis, tad jāpaliek mājās obligāti. Taču šis ir arī iespēju laiks izaugsmei, tajā skaitā mazajiem veikalniekiem. Cilvēki saprot, ka arī piemājas veikalos ir ērti un izdevīgi nopērkams viss vajadzīgais un nav nemaz jāskrien uz leišiem pēc tā lētā vistas šķiņķīša, ko var nopirkt tepat! Savukārt mums jāparāda, ka mākam tirgot un rūpēties par cilvēkiem, lai pircēji arī turpmāk pie mums turētos. Tāpēc – ar pilnu krūti uz priekšu un jaunu sparu pavasarī!” visiem LaTS tirgotājiem novēl Jānis Gudēns.